o pčelama piše Ivana Rončević

Nakon ljeta

obilna zimnica


Suša i visoke temperature u srpnju i kolovozu učinile su svoje.Cvatnja vrijeska se pomaknula unaprijed za gotovo dvadeset dana.Tek protekli tjedan,nakon nekoliko kiša, pčele su počele unositi nektar s ove biljke i zamjetili smo ponovo jače zalijeganje matice.Matica,majka svih pčela ne izlazi iz košnice,osim na oplodnju, koja se odvija u zraku.Broj izleženih jajašaca ovisi o informaciji koju dobije od pčela izletnica.Ako hrane ima u obilju,matica obilno zaliježe i do preko 1000 jaja dnevno.Ako je hrane u prirodi malo i zalijeganje je smanjeno.Takva je naša Apis Mellifera Carnica (siva pčela),ekonomična,štedljiva.Ovo je doba kada se veselimo zalijeganju,jer će se ta jajašca ubrzo razviti u ličinke,zatim u kukuljice pa u mlade pčele.Taj proces traje 21 dan.Pčela koja se izleže tijekom rujna i listopada živjeti će cijelu zimu i imati će zadaću u proljeće odgojiti nove generacije pčela.Upravo taj momenat u mnogome označava dobar ranoproljetni razvoj te brojnost pčela,koje onda bivaju spremne dočekati našu prvu glavnu pašu kadulje.Također prilikom procjene količine i kvalitete sakupljene zimnice u košnicama,treba biti na oprezu kako bi se okvirima punim medom pomoglo zajednicama koje iz nekog razloga nisu sakupile dovoljno,po mogućnosti spremiti određenu količinu meda i peluda u okvirima koje za lijepoga dana tokom cijele zime možemo dodati zajednici kojoj zatreba...a možda nas i iznenade pa napune svoja medišta toliko da se dogodi još jedno vrcanje.



saturea montana - vrijesak


Razmišljanje u tri i više dimenzija

Družimo se sa pčelama...svakodnevno. Pčelinje zajednice se razvijaju intenzivno. Legla je sve više, također i mladih pčela. Smjenjuju se generacije,raspodjeljuju zadaće i zaduženja samo njima znanim redom. Čuvarice legla, hraniteljice (pitalice), stražarice, izviđačice, izletnice, matičine pratiteljice, čistačice.Sve je tako složeno,a opet jednostavno i besprijekorno funkcionira. Trutovi na mednim okvirima, marendaju !. Ljepota ! Za zadaću pokušajte razmišljati i zamišljati u tri dimenzije. U svakom nastavku u košnici je deset okvira (ovakvih kao sa fotografije) i stoje jedan do drugoga paralelno jedan na drugi. Pčela pohranjuje med i pelud u saće što je moguće bliže leglu, tako da med tvori mednu kapu nad leglom. Leglo je velika lopta na kojoj je medni klobuk. I kao što Marija veli...pčela zna !








U košnicama polagano sve više života.

Veselimo se,ponovo biti dijelom tih prekrasnih mijena koje se događaju u svakoj od pčelinjih zajednica.Kako su pčele meteoropati,stanje u košnicama govori u prilog nadolazeće destabilizacije vremenskih prilika...matica,majka svih pčela još nije krenula značajnije zalijegati(takva je naša siva pčela,štedljiva,ekonomična ! )Obično je glavni signal za to količina nektara i peluda koja pristiže u košnicu.Majka zaliježe onoliko jajašaca,budućih pčela, koliko do nje dolazi informacija o dostupnoj hrani u prirodi. Prohodali smo uokolo da vidimo što je sve krenulo pupat i cvjetat našim pčelama.Važna ranoproljetna,poticajna,startna pčelinja paša našeg kraja je ponajprije mendula,koja je prošla,a da ju pčela zbog vremenskih uvjeta nije mogla iskoristiti...zatim drin,rašeljka,kljen,ružmarin i drvolika pucalina. Kako meteorolozi najavljuju još jedno zahlađenje i promjenu vremena,strahujemo kako pčele niti u nadolazećem razdoblju neće moći dovoljno iskoristiti ovu pašu na kojoj bi se trebale pripremiti,odgojiti barem još dvije do tri generacije mladih pčela za nadolazeću glavnu pašu kadulje u svibnju. O tome kako i koliko su uspjele,pisati ću idući put :)

drvolika pucalina

kljen
rašeljka

ružmarin
 

Pčelinji vosak
Pčelinji vosak...prve su asocijacije mirisne !
Kada ga topimo,maleni se podrum prožme mješavinom mirisa,peluda,meda,propolisa i budeš opijen.
Pčele vosak proizvode pomoću voštanih žlijezda.Izlučuju tanke listiće voska koje lijepe jedan za drugi i na taj način grade saće.
Vosak ne unose iz prirode kao nektar,pelud i propolis.Vosak pčelama služi jedino i samo za izgradnju saća.U saću odgajaju potomstvo i pohranjuju pelu i med.
Kada saće "ostari"promijeni boju,zadeblja i oteža,pretapamo ga u zlatnožute kolutove od kojih ponovno isprešamo satne osnove i ponudimo ih pčelama kada nam to vremenski uvjeti dozvole.
Gušt, dok ih gledamo kako od domaćih osnova rado i marljivo izgrađuju saće,ni sa čim se ne može zamjeniti.
O dobrobiti pčelinjeg voska za ljudsko zdravlje pisati ću usk
oro.
                                                                         


                                

                                  
                                  

                                
                                



Kruh ili perga


Samo ga pčele znaju "umisit".To je mješavina peludi i pčelinjih izlučevina,fermenata i meda.Posebna je,vrlo vrijedna pčelinja hrana.Elementarna,svakovrijedna,koja omogućuje pčelama zdrav i dug život,neokrnjen odgoj legla,novih generacija pčela.Kruh ili pergu,ništa ne može zamijeniti.Pčelareći na Velebitu i u njegovom podnožju pošteđeni smo nedostatka ove hrane,a selenjem zajednica pčele sakupljaju vrlo raznovrsnu pelud.Pergu u prehrani ljudi možemo nazvati suprahranom,u čijoj blagodati uživaju samo rijetki koji su spoznali njene nutritivne vrijednosti.